andulka
Andulka
Andulka je najlacnejšie dostupný papagáj v obchodoch. Je to skromný papagáj ktorý nepotrebuje veľa starostlivosti a nie je ťažký na chov, pokojne to zvládne aj začiatočník.
Pred viac ako 150 rokov si so sebou jeden prírodovedec menom JOHN GOULD priviezol prvú andulku z Austrálie do Anglicka. Dnes patria tieto malé papagáje k najobľúbenejším domácim maznáčikom.
Andulka sa tiež nazýva odborne Melopsittacus undulatus SHAW. Melosznamená grécky spev apsittacus papagáj.Undulatus je latinské slovo pre vlnku. Shaw sa pridáva preto, že andulky po prvý krát popísal anglický prírodovedec tohto mena.Melopsittacus undulatus teda v doslovnom preklade znamená: vlnkovaný spevavý papagáj.
Andulky žijú vo voľnej prírode v obrovských kolóniách v počtoch 20 až 60 jedincov. Žijú v Austrálií ktorá je domovom aj iných druhov papagájov. Obývajú prevažne suché oblasti austrálskeho vnútrozemia, kde rastú iba nízke kríky a tvrdé traviny. Hlavným zdrojom potravy anduliek je trojzub. Andulky vyhľadávajú vo voľnej prírode miesta, kde je dostatok vody ale po čase sa sťahujú a vedia preletieť aj tisícky kilometrov. Majú dobru koordináciu a vedia rýchlo otočiť smer letu, bez toho aby sa zastavili. Sú to spoločenské papagáje ktoré sa v skupinkách čistia, kúpajú, hľadajú potravu...proste všetko robia spolu. Dokonca keď andulky hľadajú potravu a napríklad jednej sa už nechce a chce ísť na strom si odpočinúť tak pri lete sa zdvihne kŕdeľ anduliek a zastavia ju - musíš zostať tu, kým neodletí celá kolónia. Sú to chytré papagáje a dajú sa naučiť aj rozprávať ale nie každé. Ako sa hovorí, musíš mať na to talent.
Až si nájdete dostatok informácií o živote anduliek vo voľnej prírode, lepšie im porozumiete. Pochopíte, že vaša andulka nebude šťastná, pokiaľ jej nekúpite partnera rovnakého druhu.
Chov papagájca vlnkovaného
Papagájec vlnkovaný bol prvýkrát do Európy (Anglicka) dovezený v roku 1840. Od tejto doby až do roku 1894, keď austrálska vláda vydala úplný zákaz vývozu vtáctva z kontinentu sa z tohto druhu doviezlo státisíce exemplárov, ktoré boli výhodným obchodným artiklom. Prvé poznatky o úspešnom odchove papagájca boli publikované v roku 1850. Koncom 19. storočia vznikli vo Francúzsku, Holandsku a Belgicku farmy na ktorých boli odchovy týchto vtákov. Ich cena bola spočiatku vysoká a záujem o ne ešte stúpol po tom, ako sa objavili ich ďalšie farebné mutácie.
Chov
Papagájec vlnkovaný je nenáročný odolný vták, ktorého chov je vhodný aj pre začiatočníkov. Na hniezdenie mu stačí aj klietka 40×40×100 cm. Je spoločenský, skôr začne hniezdiť, keď sú v klietke aspoň dva páry. Hniezdnych búdok v klietke by malo byť viac, ako je párov, aby pri ich obsadzovaní nedošlo k teritoriálnym sporom. Keď začne samček kŕmiť samičku a tá popri tom chodí do búdky, je to znamenie, že sa čoskoro začnú páriť.
Domáci miláčikovia
Papagájce vlnkované vďaka svojej milej, hravej povahe, nenáročnosti a peknému sfarbeniu patria medzi najobľúbenejšie chované papagáje. Sú tiež zaraďované medzi päticu najnadanejších papagájov v imitácii zvukov a teda aj ľudskej reči. Svetový rekord v počte reprodukovaných slov má na konte samček papagájca menom Puck († 1994), ktorého vlastnila Camille Jordan z USA. Jeho rekord s 1 728 slovami bol publikovaný vo vydaní Guinnessovej knihy rekordov z roku 1995.[4][5]
Potrava
Papagájce kŕmime zmesami suchého, či naklíčeného prosa, ovsom, zeleným krmivom (púpava, pastierska kapsička), mrkvou a nedozretým obilím, ku krmivu potrebujú jemný riečny piesok a nejaký zdroj vápnika (sépiovú kosť, alebo kúsky omietky, či vajcové škrupiny). Vodu im treba dávať denne čerstvú, kúpu sa v mokrej zelenej potrave, v daždi, či jemnom postreku, priamo vo vode len výnimočne.
Sfarbenie
U divo žijúceho papagájca vlnkovaného dominuje zelená a žltá farba, ktorá je zvýraznená čiernymi vlnkami a niekoľkými modro sfarbenými pierkami.
Zadnú časť temena hlavy a hornú časť chrbta a krídel má tento papagáj hnedú s čiernymi a žltými pruhmi (vlnky), ktoré sú na hlave hustejšie. Na chrbte a krídlach je toto lemovanie redšie. Spodok chrbta, kostrč, vrchné chvostové pierka a spodok tela sú výrazne zelené.
Pierka na spodku krídel sú zelené. Letky na krídlach sú žlté a svetlomodré.
Čelo papagájca, uzdička okolo olivovo sivého zobáku, hrdlo sú jasnožlté. Nozdry samčeka majú svetlomodré sfarbenie, nozdry samičky sú svetlejšie, v dobe hniezdenia a plodnosti sú slabohnedé. Dúhovka očí je biela. Žlté pierka na lícach sú zdobené modrou farbou. Na stranách krku má tento papagáj série troch čiernych škvrniek. Nohy papagájca vlnkovaného sú sivomodré.
Farebné varianty anduliek
Zelená farba peria pozostáva zo zmesi žltého pigmentu s modrou štruktúrovanou farbou. Existujú svetlomodré, tmavomodré a olivovozelené vtáky. Všetky majú púpavožltú tvárovú masku, 6 čiernych hrdelných škvŕn, 2 fialové lícne škvrny a čiernu vlnkovanú kresbu na hlave a chrbte. Spodná časť je buď žiarivo svetlozelená, sýto tmavozelená alebo jemne olivovozelená.
Zelená andulka vlnkovaná
Ako som už písala vyššie, tieto farebné plemená patria k divo sfarbeným papagájcom vlnkovaným.
Modrá andulka vlnkovaná
Modré papagájce vlnkované sú výsledkom mutácie, pri ktorej sa žltá farba peria stratila a zostala len modrá štruktúrová farba. Keďže sa zachoval faktor tmavosti pri modrej, existujú papagájce svetlomodré, tmavomodré a s holubičím sfarbením. Tvárová maska je biela a telo modré. Nezmené zostávajú hrdelné škvrny a čierna kresba vo vrchnej časti. Modré papagájce na rozdiel od zelených dedia recesívne. Výsledkom párenia zelených papagájcov s modrými sú heterozygotné modré. Dva zelené papagájce vlnkované môžu mať modré mláďatá, ale však dva modré nemôžu mať zelené mláďatá. |
Fialová andulka vlnkovaná VIOLETA
Fialový faktor majú všetky andulky: svetlozelený s fialovým faktorom sa javí ako tmavozelený svetlomodrý s fialovým faktorom sa javí ako tmavomodrý. Rozlišujú sa podľa chvostových pier svetlomodrý ich má tyrkysové, tmavomodrý kobaltové. Fialový šedomodrý má na bokoch a kostrči fialovú farbu, šedomodrý šedomodrú. ![]() |
Sivá a sivozelená andulka vlnkovaná
Objavili sa aj sivé papagájce vlnkované mutáciou modrých. Vďaka zmene v bunkách sa viac neobjavila modrá farba, ale sivá. Táto sivá sa nededí recesívne, ani vzhľadom na zelenú farbu. Nededí sa ani dominantne, ale dedia sa faktory, napríklad faktor tmavosti, ktorý umožňuje ich svetlozelený, tmavozelený a olivovozelený variant. Pri párení sivých papagájcov s modrými sa tieto dve farby očakávajú aj u mláďat. Pri párení sivých papagájcov so zelenými sa popri zelených vyskytujú tiež sivozelené. Tieto vtáky majú horčicovozelené sfarbenie. |
Škoricová andulka vlnkovaná
Tieto papagájce nemajú čiernu, ale škoricovú vlnkovanú kresbu vo vrchnej časti a škoricovohnedé sú aj škvrny na hrdle. Mutáciou zostal u nich zachovaný len hnedý melanín, kým čierny zmizol. Aj letky sú sivohnedé, pri paapgájcoch s normálnou kresbou vyzerajú tmavosivé. Zdedenie škoricového faktora je viazané na pohlavie a je recesívny voči normálnym farbam. Preto samec so skoricovou kresbou doparovany so samicou s normalnou kresbou ma dcéry so škoricovou kresbou a synov normálnych štiepiacich sa v ďalšej generácii na škoricovú kresbu a pri doparovaní samčeka s normálnou kresbou so samičkou so škoricovou kresbou sú v potomstve samčekovia s normálnou kresbou štiepitelní na škoricovú kresbu a na samičky s normálnou kresbou. Škoricová kresba môže byť zakódovaná aj v mnohých farebných variantoch. |
Opalínová andulka vlnkovaná
Keďže zelená alebo modrá základná farba týchto vtákov sa jagá ako opalín, majú pomenovanie podľa pekného drahého kameňa. Nastali u nich zmeny v melanínových kresbách, takže vlnovky na hlave a šiji takmer úplne zanikli.
![]()
|
Plavá andulka vlnkovaná
Pri týchto papagájcovh vlnkovaných sa stratil čierny, ale aj hnedý eumelanín, a zostal len žlto až červenohnedý feomelanín. Vlnkovková kresba na hlave, na krídlových krovkách a na chrbte pôsobí preto veľmi jemne a subtílne. Tieto papagájce majú červené oči s bielymi kruhmi dúhovky. Možno ich chovať vo všetkých farbách. Najkrajšie vyzerajú biele albo žlté, pri ktorých sa najúčinnejšie prejavuje žltohnedý farebný vzor na vrchnej časti.
|
Recesívna straka
![]() Vtáci tejto mutácie majú pestrý, nepravidelne strakatý vzor a žiarivú farbu, dostali aj názov "harlekýny". Ďalšími pozoruhodnými znakmi recesívnych strák sú veľké výrazné čierne oči (bez bieleho okružia) a stále do ružova sfarbené ozobie. Dokonca ani dospelí samčekovia ho nemajú modré. Hrdelné znaky majú buď v plnom počte alebo im chýbajú, vo vnútri lícnych škvŕn majú belavo-strieborné pierka. Vlnkovanie sa spravidla vyskytuje na lícach a krídlach.
|
Dominantná straka
Majú veľké, veľmi rovnomerne vykreslené škvrny a ich zvláštnym znamením je žltá, respektívne biela škvrna na šiji. Vďaka mimoriadne pravidelným škvrnám bolo čoskoro možné chovať vtákov s jedným žltým, resp. bielym pruhom okolo hrude, tzv. pruhované straky. |
Straka so svetlými letkami a kontinentálna straka
Na rozdiel od papagájcov sivo a svetlokrídlych majú svetlé len letky a chvost. Perie krídel je belavé, prípadne žltkasté, nemá čistú žiarivú farbu. Ostatné operenie je zelené alebo modré s obvyklou kresbou, len straky so svetlými letkami majú vždy jednu svetlú škvrnu na šiji. Možno chovať všetky farebné varianty, ale ich vyblednuté farby nevyzerajú veľmi pôsobivo. Škvrnitá kresba sa často objavuje aj na kontúrovom perí a na krídelných krovkách. Straky so svetlými letkami existujú len ako "kontinentálne straky". Predtým sa nazývali "holandské straky". |
Žltá andulka vlnkovaná
Žlté papagájce vlnkované vznikli zmenou v bunkách peria. Modrá sa absorbovala do peria a viac sa nereflektovala. Viditeľná preto zostala len žltá pigmentová farba. Čierny a hnedý melanín vlnkovkovej kresby na letkách a chvoste bol zároveň úplne alebo takmer úplne potlačený. Výsledkom toho sú takmer čistožlté vtáky. Od papagájov lutino sa líšia tým, že oči nemajú červené, ale čierne s bielou dúhovkou. Ich ozobie je modré (samčekovia), prípadne hnedé (samičky), kým lutino ho má po celý život ružovkasté. |
Lutino
Sú to žiarivožlté papagájce vlnkované s červenými očami. Dosahujú väčšinou veľmi čistú žltú farbu, niekedy však aj so zelenkavým nádychom. Ich ozobie, nohy a pazúry sú nemennej ružovej farby.
|
Albino
![]() Biele papagájce vlnkované, ktoré majú červené žiarivé oči, sú albino, aj keď majú modrastý lesk. Ich ozobie, nohy a pazúry sú svetloružovej farby.
|
Žltolíca modrá, žltohlavá a dúhovo sfarbená andulka vlnkovaná
Žltohlavé sú vtáky rovnakej mutácie, boli však odchované z opalínov. Celú hlavu majú bielu, resp. žltú. Keďže perie príjemne opalizuje, tieto vtáky sú pastvou pre oči a sú takmer rovnako krásne ako vtáky dúhovo sfarbené, čiže "dúhy", ako ich láskyplne nazývame.Zo všetkých papagájcov vlnkovaných asi najviach farebne vynikajú dúhovo sfarbené jedince. Sú to žltohlavé opalíny svetlokrídle, svetlomodré, tmavomodré alebo fialové. K žltohlavým modrým papagájcom je ešte pripojený faktor svetlých alebo bielych krídel. |
Perlová andulka
Zachovávajú základnú farbu, hrdelné znaky majú žlté alebo biele, čierne lemované (alebo len naznačené), nevyniknú ako u normálnych vtákov.
|
Šedokrídla andulka
Základná farba je svetlejšia, hrdelné znaky sú šedé, lícne škvrny fialové. Vlnkovanie u zelených foriem je šedé na žltom podklade, chvostové perá sú tiež šedé. U modrých foriem je vlnkovanie šedé na bielom podklade, chvostové perá sú šedomodré..
Snívaj ďalej, snívaj sladko!
Áno, vidíš dobre. Tieto mutácie nie sú veľmi obvyklé. Na prvej fotke vidíš tzv. čiernu andulku. Je to mutácia, kde čierne vlnkovanie prešlo na celé telo andulky. Prvé čierne andulky sa vyliahli belgickému chovateľovi od dvoch modrých rodičov, čo mali “čierne” tváre.
Na druhej fotke vidíš mutáciu zvanú feather duster. Vznikla z výstavných anduliek, ktoré majú dlhšie pierka. Táto mutácia je však dosť “hendikepovaná”. Andulky nedokážu lietať, ťažko sa kŕmia a nežijú viac ako jeden rok (zväčša iba pol roka). Ja osobne si myslím, že tieto dve mutácie sú najťažšie získateľné vo vlastnom chove. Ale ktovie… Možno sa ti zadarí
Komentáre
Prehľad komentárov
Hey There. I found your blog using msn. That is an extremely smartly written article. I'll make sure to bookmark it and return to read extra of your useful info. Thanks for the post. I'll certainly comeback. panilul.se/map18.php bereda skinn själv
azilopar.se
(azilopar.se, 20. 10. 2020 12:43)
Having read this I thought it was very informative. I appreciate you finding the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile! azilopar.se/map29.php philips sonicare dual pack
persdap.se
(persdap.se, 20. 10. 2020 3:06)
This is my first time pay a quick visit at here and i am in fact happy to read all at one place. persdap.se/map6.php svala byxor herr
squgarik.se
(squgarik.se, 19. 10. 2020 17:15)
Since the admin of this website is working, no doubt very rapidly it will be renowned, due to its feature contents. squgarik.se/map15.php real tyskland Г¶ppettider
träning för fettförbränning aperca.se
(aperca.se, 19. 10. 2020 10:42)
This piece of writing is truly a good one it assists new web users, who are wishing in favor of blogging. chrys.aperca.se/map6.php träning för fettförbränning
probduo.se
(probduo.se, 19. 10. 2020 7:07)
What's up, after reading this amazing piece of writing i am also delighted to share my knowledge here with mates. probduo.se/map13.php idun minerals Г¶gonskugga
oreiep.se
(oreiep.se, 18. 10. 2020 11:15)
This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate information… Appreciate your sharing this one. A must read post! oreiep.se/map13.php brГ¶d grahamsmjГ¶l vetemjГ¶l
panilul.se
(panilul.se, 18. 10. 2020 1:08)
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it! panilul.se/map24.php body shop mist
natur och djur munhea.se
(munhea.se, 17. 10. 2020 23:11)
I always spent my half an hour to read this blog's articles or reviews everyday along with a mug of coffee. golaf.munhea.se/map9.php natur och djur
gel nagel startkit aperca.se
(aperca.se, 17. 10. 2020 16:25)
An interesting discussion is worth comment. I do think that you ought to publish more on this issue, it may not be a taboo subject but typically people don't discuss such issues. To the next! All the best!! bandbe.aperca.se/map3.php gel nagel startkit
squgarik.se
(squgarik.se, 17. 10. 2020 14:33)
Very great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I've really enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I will be subscribing on your rss feed and I hope you write again very soon! squgarik.se/map28.php chokladkalender med tryck
oratrg.se
(oratrg.se, 17. 10. 2020 4:22)
Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work. If you're even remotely interested, feel free to send me an e mail. oratrg.se/map37.php justfab sverige omdГ¶me
dehllap.se
(dehllap.se, 16. 10. 2020 9:10)
Hello There. I found your weblog the use of msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read extra of your useful information. Thank you for the post. I will definitely return. dehllap.se/map24.php mobilt bredband paket
Г¶ka vikt muskler munhea.se
(munhea.se, 16. 10. 2020 6:00)
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers! enza.munhea.se/map4.php Г¶ka vikt muskler
oratrg.se
(oratrg.se, 15. 10. 2020 23:03)
What's up, its nice paragraph concerning media print, we all understand media is a fantastic source of data. oratrg.se/map17.php typ 2 diabetes insulin
dehllap.se
(dehllap.se, 15. 10. 2020 9:33)
Hello I am so thrilled I found your site, I really found you by error, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent jo. dehllap.se/map2.php malene birger bГ¶rs
squgarik.se
(squgarik.se, 15. 10. 2020 0:35)
Hello, after reading this amazing paragraph i am as well delighted to share my know-how here with friends. squgarik.se/map20.php best moisturizer for normal skin
benmmdi.se
(benmmdi.se, 14. 10. 2020 8:43)
I am sure this post has touched all the internet users, its really really nice piece of writing on building up new weblog. benmmdi.se/map13.php styr bГҐt korsord
kända frisörer i stockholm aperca.se
(aperca.se, 14. 10. 2020 4:24)
Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog! threa.aperca.se/map2.php kända frisörer i stockholm
otertbe.se
(otertbe.se, 13. 10. 2020 16:39)
Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read through articles from other authors and use a little something from other web sites. otertbe.se/map25.php ena benet svullet
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87
panilul.se
(panilul.se, 20. 10. 2020 22:59)